BİRLİK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İTFAİYE BİNASI

4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri kanunu, 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu ile 5393 sayılı belediye kanunu mevzuatına göre Organize Sanayi Bölgeleri’nin kendileri tarafından yapılması gereken ruhsat işlemlerine esas teşkil edecek yangın tesisatı proje onayı, ve itfaiye raporu için itfaiye açısından gerekli denetim ve raporlama işlemlerinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi itfaiye daire başkanlığı tarafından yürütülmesini sağlamak üzere Nisan 2006 tarihinde protokol yapılmıştır.

 

Bu protokol kapsamında; Organize Sanayi Bölgesindeki tesisler ile diğer yakın çevresindeki tesislere,yangın anında müdahalenin en kısa sürede yapılabilmesi için Organize Sanayi Bölgesi içine İtfaiye birimi için tahsis edilen parsele, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından “İtfaiye Merkezi” kurulması istenmiştir.

 

Müşterek olarak (çevredeki OSB’ler ile birlikte) Organize Sanayi Bölgemiz içine son derece modern ve işlevsel bir İtfaiye Merkezi Binası yapılarak, İstanbul İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından faaliyete geçmiştir. İtfaiye Merkezinde, en son teknoloji ile donatılmış 5 araç ve gereçleri ile 18 itfaiye personeli 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.